Badanie kodu genetycznego - część 2 - Streszczenia - Blog - W streszczeniu - strona i blog o podróżach, o życiu, o wszystkim

Przejdź do treści

Menu główne:

Badanie kodu genetycznego - część 2

W streszczeniu
Opublikowany przez w Nauka i historia ·
Tags: pochodzenieDNAprzodkowiekodgenetykabadanialudyetniczne
[image:image-0]W poprzednim artykule dotyczącym badania mojego DNA pod kątem pochodzenia etnicznego opisałem proces zamówienia testu i pobrania materiału  do badań kodu genetycznego a artykuł zakończyłem na momencie przekazania fiolek z materiałem do laboratorium serwisu genealogicznego MyHeritage w Stanach Zjednoczonych. Po pewnym czasie otrzymałem informację z serwisu myheritage.pl, że ekstrakcja mojej próbki się zakończyła i są już gotowe wyniki badań mojego kodu DNA. Wcześniej byłem również informowany przez serwis, co dzieje się z moją próbką od momentu dostarczenia do laboratorium oraz o przewidywanym terminie przekazania mi wyniku badań mojego kodu genetycznego. Generalnie byłem przekonany, że wyniki badań mnie bardzo nie zaskoczą, ale jednak nie do końca tak było. Spodziewałem się, że moje pochodzenie dotyczy tylko obszaru Europy oraz w zdecydowanej większości będzie związane z Europą Wschodnią i moimi słowiańskimi korzeniami. Laboratarium w USA po zbadaniu mojej próbki DNA przekazało do serwisu myheritage.pl następujące inforacje związane z moją przynależnością etniczną i pochodzeniem:
- moje pochodzenie jest w 100% związane z Europą (tego się spodziewałem),
- moje pochodzenie w 98,3% jest związane z Europą Wschodnią, ale badanie wykazało, że jestem Europejczykiem z Europy wschodniej w 51,8%, w 24,9% jestem Bałkańczykiem, w 21,6% jestem Bałtem. Pochodzenie bałkańskie mnie zaskoczyło, ale to, że płynie we mnie krew Bałtów to też niespodzianka.
Oprócz powyższego moje pochodzenie jest związane:
- w 1,7% z Europą Zachodnią i Północną badania DNA wykazały, że w 1,7% jestem Irlandczykiem, Szkotem i Walijczykiem (duże zaskoczenie).

[image:image-1]
Ten niewielki procent pochodzący z Wysp Brytyjskich totalnie mnie zaskoczył, podobnie jak piłkarzy związanych z klubem piłkarskim Legia Warszawa - Marka Saganowskiego i Michała Kucharczyka, którzy również zbadali swoje DNA w MyHeritage i również ich pochodzenie w niewielkim stopniu związane było z Irlandią, Szkocją i Walią. Ktoś nawet zasugerował, że jest to związane z tym że lubią whisky i piwo.  Ja też lubię więc może coś w tym jest :)
Na badanie swojego kodu DNA w serwisie myheritage.pl oprócz wspomnianych wcześniej Marka Saganowskiego i Michała Kucharczyka zdecydowali się inni zawodnicy Legii Warszawa - Sandro Kulenovic i Kasper Hämäläinen. O wynikach wspomnianych piłkarzy można dowiedzieć się z tego filmiku - link.
Podsumowując, można powiedzieć, że jestem Europejczykiem z Europy Wschodniej  (śłowiańskie korzenie) natomiast pochodzenie bałkańskie można różnie interpretować, gdyż jest to rejon też zamieszkany przez Słowian ale nie tylko. Jest to obszar, na którym występuje wielokulturowość,wieloetniczność i zróżnicowanie religijne (katolicyzm, islam, prawosławie), gdyż np. tereny te zamieszkuje ludność pochodzenia tureckiego co związane jest  z czasami Imperium Osmańskiego. Ponadto Bałkany zamieszkuje oprócz słowian, ludność pochodzenia arabskiego, węgierskiego(ugrofinowie), romskiego, albańskiego (llirowie), greckiego więc jest w czym wybierać. Nie wiem jakie kryteria przyjął serwis myheritage.pl i na ile to moje pochodzenie jest wiarygodne.
Jak wspomniałem wcześniej pochodzę również od Bałtów, czyli plemion zamieszkujących tereny w pobliżu południowego i wschodniego brzegu Morza Bałtyckiego. Do Bałtów zaliczano takie ludy jak: Prusowie, Galindowie, Jaćwingowie, Kurowie. Potomkami Bałtów są Litwini i Łotysze. Kocham Mazury i tak się zastanawiam czy to nie jest związane z tym, że po części pochodzę od Bałtów, ktorzy zamieszkiwali te tereny :).
Wcześniej wspominałem, że nie wiem jakimi kryteriami kieruje się serwis MyHeritage w doborze przynależności etnicznej na podstawie kodu DNA i na ile jest to wiarygodne zestawienie, gdyż istnieją również inne serwisy badające nasze DNA, stosujące odmienne algorytmy dopasowania kodu do danej grupy etnicznej. Dlatego serwisy te przedstawiają troszkę różniące się wyniki w interpretacji naszej przynależności etnicznej na podstawie badania kodu genetycvznego. Polecam przeczytać ten artykuł, którego autorem jest Bartosz Małłek. Zamierzam iść tropem autora tego artykułu  i przesłać mój kod genetyczny do innych kalkulatorów DNA. Zobaczymy co z tego wyniknie.Brak komentarzy


 Czytaj artykuły przez kanał RSS


Chcesz na bieżąco śledzić artykuły zamieszczane na moim blogu w telefonie?

1. Pobierz odpowiedni program - czytnik RSS, który można ściągnąć tutaj:

  • - Dla systemu android - link
  • - Dla systemu IOS - link
  • - dla systemu Windows Phone - link

2. Zainstaluj czytnik RSS na swoim telefonie

3. Dodaj adres mojej strony w programie (skopiuj adres strony i wklej czytniku RSS - https://www.wstreszczeniu.pl

Teraz już możesz przeglądać artykuły z mojego bloga poprzez kanał RSS w swoim telefonie.

Możesz również śledzić wiadmości z mojego bloga poprzez kanał RSS w swojej przeglądarce - w tym celu należy dodać rozszerzenie RSS w zakładce Rozszerzenia Twojej przeglądarki internetowej np. Chrome.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego